Audyty efektywności energetycznej wykonuje się w wielu różnych sytuacjach. Przeważnie mają one związek z dostosowaniem budynku do przyjętych wymogów w zakresie energooszczędności. Jednak tego typu analizy przeprowadza się również w innych okolicznościach. Warto wiedzieć, kiedy zlecić taki audyt, by miał on swoją wagę podczas realizacji różnych projektów.
Audyt efektowności energetycznej w trosce o środowisko
Z pewnością audyt efektywności energetycznej pozwala lepiej dbać o środowisko naturalne. Wynika to z faktu, że po dokonaniu takiej analizy właściciel budynku dokładnie wie, gdzie powstają straty ciepła i z czego one wynikają. Poza tym audyt efektywności energetycznej pozwala dobrać materiały, które są nie tylko skuteczne, ale również bardziej ekologiczne.
Bardzo często dbałość o środowisko naturalne przekłada się na troskę o zdrowie właściciela budynku i jego rodziny. Odnosi się to na przykład do zawilgoconych pomieszczeń, czy takich, z których ciepło ucieka przez okna i drzwi. Taka sytuacja jest dotkliwa dla środowiska, ponieważ trzeba zużywać więcej energii na dogrzanie wnętrz. Rodzina również nie będzie zadowolona, jeśli opłaty będą wyższe, a niskie temperatury spowodują częstsze przeziębienia i choroby.
Audyty energetyczne w ramach modernizacji budynku
Najczęściej audyty energetyczne wykonuje się po to, by stwierdzić, czy budynek wymaga prac związanych z możliwą termomodernizacją. Jeśli właściciele domów i tak mają w planach prace remontowe, warto przed nimi zlecić audyty energetyczne, by wiedzieć, na jakie aspekty w szczególności zwrócić uwagę podczas takich prac.
Kiedy indziej taka analiza wymusza wręcz na właścicielu podjęcia działań budowlanych, by jego budynek mógł spełnić przyjęte wymagania związane z niskim zużyciem energii. W takim przypadku badanie to przeprowadza się po kilku, kilkunastu latach eksploatacji budynku.
Audyty efektywności energetycznej przy finansowaniu wymaganych prac
Audyty efektywności energetycznej dostarczają również informacji o tym, jakie prace powinny być wykonane, by budynek mógł zostać nazwany energooszczędnym. W zależności od tego, kiedy obiekt powstał, te prace mogą być minimalne, bądź też rozległe.
Niekiedy audyty efektywności energetycznej wskazują wręcz, czy termomodernizacja w określonym przypadku jest opłacalna. Jeśli tak jest, dokument ten staje się niezbędny, jeśli właściciel domu zamierza ubiegać się o finansowanie z banku lub ze środków dostępnych w rządowych programach.