Młodość też chce na siebie zarabiać. Dlatego też studentki, poszukujące pierwszego, płatnego zarobku często decydują się na pracę jako niania. Jakie umiejętności i kwalifikacje powinny sobą reprezentować, aby zdobyć taką pracę? Czy w ogóle mają na to szanse? A jeśli tak, to na jaki zarobek mogą liczyć?
Praca jako niania – zasady i wynagrodzenie
Praca jako niania jest wciąż zawodem, który budzi wiele kontrowersji. Zakres obowiązków, godziny pracy i zarobki są nieunormowane prawnie, a zasady dyktuje osoba fizyczna, będąca pracodawcą. Niania szukająca pracy musi zatem liczyć się z wieloma, nierównymi sobie ofertami, na które albo się godzi, albo nie.
Umowa o pracę? Zdarza się, ale jest wyjątkiem w praktyce. Praca jako niania jest często wykonywana na podstawie umowy ustnej, a wynagrodzenie wręczane “do ręki”. Jego wysokość jest uzależniona od przepracowanego czasu i zakresu wykonywanych czynności. Stawka jest najczęściej godzinowa i waha się w granicach 10-25 zł.
Atuty młodej niani, czyli czym warto się chwalić?
Młode osoby, które szukają pracy jako niania mogą spotkać się z dużą konkurencją ze strony emerytowanych pań. Dla nich rynek jest łaskawy, a rodzice patrzą przez pryzmat życiowego doświadczenia. Studentki i młode dziewczyny, wśród zalet, którymi powinny chwalić się przed przyszłym pracodawcą, są:
– kreatywność – zwłaszcza uczące się na studiach pedagogicznych panie, mogą pochwalić się znajomością wielu zabaw edukacyjnych i twórczych, dostosowanych do wieku i potrzeb dziecka;
– znajomość języków i zasad przedmiotów szkolnych – stosunkowo młody wiek, dyktuje za sobą świeżą wiedzę, nabytą podczas niedawnej ścieżki edukacyjnej niani. Ta wiedza może się stać atutem w pomocy przy odrabianiu zadań szkolnych podopiecznego;
– elastyczność godzin pracy – rodzice, którzy sami pracują w nienormowanym trybie, często oczekują od opiekunek stawiania się w różnych porach. Takie możliwości u osób poszukujących pracy są bardzo cenione;
– nowoczesność – znajomość techniki, obsługi sprzętów i Internetu może okazać się bardzo pożądana, jak i samo, nowoczesne spojrzenie na życie. Rodzice nie lubią, kiedy niania wprowadza własne metody wychowawcze, co często zdarza się u osób starszych. Młode kandydatki są raczej przychylne wytycznym, jakie dają im pracodawcy.
Niania na chwilę czy na zawsze?
Praca jako niania dla osób młodych jest na pewno przejściowym etapem w życiu i nie wiążą z nim swojej dalszej kariery. Rodzice dzieci wiedzą o tym, dlatego chętniej zatrudniają osoby starsze, które wykazują przywiązanie i zaangażowanie w zawód.
Mimo to studentki wciąż chętnie podejmują się tego wyzwania, które jest dla nich pierwszym, życiowym doświadczeniem i startem w odpowiedzialną przyszłość.