Dlaczego firmy się łączą?

Dlaczego firmy się łączą?

Dynamika zmian w branży samochodowej może ostatnio dziwić i sprawić nawet, że stracimy orientację kto jest gdzie, z kim i dlaczego. Dlaczego niemałe przecież koncerny o ugruntowanej zdawałoby się pozycji podejmują decyzję o łączeniu się? Zmieniająca się sytuacja na rynku ekonomicznym sprawia, że pojawiają się nowe problemy i wyzwania, z którymi czasem ciężko sobie poradzić, a jak powszechnie wiadomo – duży może więcej.

Korzyści fuzji firm

Dobrowolne połączenie się przedsiębiorstw w nowy podmiot ma na celu:
– poprawę sytuacji na rynku,
– poszerzenie profilu działalności i oferty,
– przejęcie nowych technologii,
– lepsza kontrola na każdym etapie produkcji, co skutkuje poprawą jakości produktu,
– dostęp do nowej bazy klientów.

Fuzje firm – jakie są i czym się różnią?

W przeciwieństwie do przejęcia, fuzja jest zawsze dobrowolnym procesem. Po wielomiesięcznych planowaniach i przeorganizowaniu łączy się majątek obu firm i powstaje zupełnie nowy podmiot. W zależności od profilów działalności partnerów wyróżnia się fuzje:
– poziome – oba podmioty funkcjonują w tej samej branży. Po połączeniu korzystają z obustronnych doświadczeń, usprawniają technologię, rozszerzają bazę klientów, zwiększają zyski;
– pionowe – oba podmioty prowadzą działalność w tym samym sektorze gospodarki, lecz zajmują się różnymi etapami produkcji np. firma produkcyjna łączy się z dostawcą (fuzja pionowa w górę) lub też z firmą dystrybucyjną (fuzja pionowa w dół). Takie fuzje firm pozwalają na lepszą kontrolę na każdym etapie życia produktu, szybką reakcję;
– konglomeratowe – oba podmioty prowadzą działalność w zupełnie innych branżach. Nowo powstały podmiot ma połączony kapitał, lecz struktura oraz profile działalności pozostają różne. Fuzje konglomeratowe powstają, gdy zachodzi konieczność zdobycia nowych rynków, sektorów. Jest to fuzja najbardziej ryzykowna, gdyż zbytnie rozszerzanie działalności, wg. historycznych danych, nie zawsze kończy się dobrze.

Fuzje firm

Łączą się firmy duże z małymi, małe z małymi i, co może zdziwić, duże z dużymi. Po zbadaniu zasadności fuzji, określeniu stopnia ryzyka, podpisaniu koniecznych umów, określeniu strategii następuje żmudny proces negocjacji i przebudowy, by powstał nowy podmiot, który będzie funkcjonował i spełniał założone cele.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

Radca

Radca Prawny z pasji, z wykształcenia dziennikarz / copywriter. W swoich tekstach staram się odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące porad prawnych. Nie można jednak brać ich jako pewnik. Nie ponoszę odpowiedzialności, za konsekwencje płynące ze stosowania moich porad prawnych.

© 2018 Aplikacje Biznesowe. Wszystkie prawa zastrzeżone.