Due diligence – co to jest?

Due diligence – co to jest?

Due diligence to badanie umożliwiające wiarygodne ocenienie przede wszystkim kondycji finansowej firmy. Jest ono przeprowadzane przez bezstronnych ekspertów zewnętrznych – ich działania mają na celu przedstawienie skali ryzyka inwestorom lub przedsiębiorcom chcących wejść z tą firmą w spółkę.

Na czym polega due diligence?

Proces ten jest od dawna powszechny. Zazwyczaj jest przeprowadzany dla inwestora, który chce się upewnić, że planowana inwestycja nie przyniesie mu strat. W praktyce badanie to polega głównie na analizie dokumentów firmy, rozmowach z pracownikami, kontroli wyposażenia, kwestii podatkowych i prawnych. Ważne jest też sprawdzenie tego, kim są klienci firmy oraz jej dostawcy i jak przebiega współpraca z nimi.

Trzeba uświadomić sobie, że takie działania mają na celu wielopłaszczyznowe badania stanu przedsiębiorstw – tylko tak obrana strategia przynosi rezultaty. Specjaliści świadczący usługi dla firm w ramach due diligence zmuszeni są jednak do dopasowania się do tego, jaka jest specyfika badanego przedsiębiorstwa. Istotna jest branża, ważne są też rozmiary firmy.

Usługi dla firm, które pozwalają zminimalizować ryzyko

Dzięki temu, że badanie firmy odbywa się z udziałem wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się prawem, podatkami, marketingiem, rzeczoznawstwem i innych ekspertów, można mieć pewność, że oszacowanie potencjalnego ryzyka, które wiąże się z inwestycją, będzie należycie opracowane. Warto przy okazji podkreślić, że jeżeli w wyniku analizy kondycji przedsiębiorstwa inwestor nie zdecyduje się na inwestycję, to dzięki przeprowadzonej pracy można będzie wyciągnąć wnioski dotyczące poprawy działania badanej firmy.

Nie można też pominąć faktu, że niektóre firmy same decydują na zamówienie badania swojej działalności. Dzieje się tak, ponieważ chcą one poprawić wszystko to, co może zniechęcić inwestora. Firmy przeprowadzające badania mogą zaproponować wsparcie prawne i podatkowe, jeśli przedsiębiorstwo zdecyduje się na przekształcenia. Na takie wsparcie można też liczyć w momencie zawarcia umowy z inwestorem. Nie powinno się jednak mylić due diligence z audytem, ponieważ dotyczy on jednego obszaru badania i jest zlecany jedynie przez badaną firmę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.

Radca

Radca Prawny z pasji, z wykształcenia dziennikarz / copywriter. W swoich tekstach staram się odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące porad prawnych. Nie można jednak brać ich jako pewnik. Nie ponoszę odpowiedzialności, za konsekwencje płynące ze stosowania moich porad prawnych.

© 2018 Aplikacje Biznesowe. Wszystkie prawa zastrzeżone.