Wszystko, co trzeba wiedzieć o fakturze uproszczonej

Wszystko, co trzeba wiedzieć o fakturze uproszczonej

Od dłuższego już czasu przedsiębiorcy mają możliwość wystawiania faktur uproszczonych. Nie każdy jednak dokładnie wie, czym taka faktura się charakteryzuje. Częste pytania dotyczą w szczególności tego, kiedy może być ona wystawiania oraz na jakich zasadach. Co zatem trzeba wiedzieć o fakturze uproszczonej?

Czym różni się faktura uproszczona od tradycyjnej faktury VAT?

Faktura uproszczona różni się od tradycyjnej faktury VAT przede wszystkim ilością danych, jakie należy na niej umieścić. W przypadku tego pierwszego dokumentu nie ma konieczności umieszczania takich danych jak choćby stawka VAT, czy kwota netto danego produktu lub usługi. W przypadku zakupu kilku produktów nie ma także konieczności rozbijania ich z osobna na fakturze.

Jakie z kolei dane muszą się znaleźć na fakturze uproszczonej? Muszą być to oczywiście dane sprzedawcy oraz nabywcy. Poza tym na fakturze uproszczonej musi znajdować się data jej wystawienia oraz jej kolejny numer. Poza tym na tym rodzaju faktury powinna być również umieszczona nazwa produktu lub usługi, informacja o upuście (jeśli został przyznany) oraz wartość sprzedaży ogółem.

Kiedy można wystawić fakturę uproszczoną?

Faktura uproszczona może być wystawiona w sytuacji, w której wartość transakcji nie jest wyższa niż 450 zł brutto lub 100 euro brutto. Co jednak ważne, istnieją konkretne odstępstwa od tej sytuacji. Przykładowo faktury uproszczonej nie można wystawić, jeśli nabywcą jest osoba fizyczna. W takim przypadku konieczne jest wystawienie po prostu paragonu.

Dodatkowo faktur uproszczonych nie można stosować w przypadku sprzedaży wysyłkowej. Dotyczy to zarówno sprzedaży krajowej, jak i zagranicznej. Oznacza to, że z tego rozwiązanie nie mogą korzystać choćby sklepy internetowe.

Czy faktura uproszczona daje możliwość odliczenia podatku?

Przedsiębiorcy wystawiający faktury uproszczone mogą oczywiście odliczać od nich podatek. Pamiętać jednak trzeba o tym, aby na fakturze znalazła się informacja o podatku VAT. Jeśli takiej informacji nie umieści się na fakturze (nie jest to obowiązkowe w przypadku faktur uproszczonych), wówczas odliczenie podatku nie będzie możliwe.

Przedsiębiorca powinien zatem samodzielnie wyliczyć podatek i taką informację umieścić na dokumencie. Na szczęście dostępne są programy umożliwiające bardzo szybkie wyliczenie podatku. Odpowiedni wzór na swoich stronach internetowych umieszcza także Ministerstwo Finansów.

Radca

Radca Prawny z pasji, z wykształcenia dziennikarz / copywriter. W swoich tekstach staram się odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące porad prawnych. Nie można jednak brać ich jako pewnik. Nie ponoszę odpowiedzialności, za konsekwencje płynące ze stosowania moich porad prawnych.

© 2018 Aplikacje Biznesowe. Wszystkie prawa zastrzeżone.