Mapa procesów w firmie – jakie korzyści ze sobą niesie?

Mapa procesów w firmie – jakie korzyści ze sobą niesie?

Mapowanie procesów znane jest każdemu przedsiębiorcy. Mapa procesów w firmie jest graficznym obrazem pokazującym i definiującym procesy zachodzące w przedsiębiorstwie oraz powiązania pomiędzy nimi.

Mapa procesów w firmie – co powinna zawierać?

Przede wszystkim mapowanie procesów powinno opierać się na identyfikacji procesów i ich opisie. Oczywiście procesy dzieli się na główne i pomocnicze i wszystkie one powinny znaleźć się w mapowaniu.

Mapa procesów obejmuje również czynności, jakie podejmowane są w procesach. Powinna być ona zrealizowana wyłącznie przy użyciu narzędzi graficznych. Dzięki temu w łatwiejszy sposób można zobaczyć wszystkie elementy, poszczególne powiązania i je zweryfikować. Mapa procesów przedstawiana jest najczęściej w formie schematów, diagramów lub wykresów.

Zalety mapowania procesów w firmie

Mapowanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim można zobaczyć, jak funkcjonuje przedsiębiorstwo, jakie są jego cele i do kogo skierowana jest oferta. Mapowanie pomaga w identyfikacji tych elementów, które należy usprawnić. Dzięki mapowaniu można opracować system wspólnej odpowiedzialności oraz zdiagnozować możliwości wykorzystania kapitału ludzkiego.

Mapa procesów w firmie pozwala na zwiększenie optymalizacji procesów oraz lepszą organizację pracy. Dzięki schematom można zidentyfikować zbyt wysokie zasoby finansowe i zwiększyć efektywność. Mapowanie porządkuje sposób działania organizacji oraz ujednolica jej funkcjonowanie.

Kto powinien przeprowadzić mapowanie procesów w firmie?

Wykonanie diagramu procesów zachodzących w firmie powinno się zlecić wyspecjalizowanej jednostce, która się takimi działaniami zajmuje. Dobrze przeprowadzone mapowanie przyniesie wiele korzyści, dlatego warto ten proces zostawić specjalistom.

Najlepiej wybrać firmę, która posiada doświadczenie w pomiarze i analizie procesów biznesowych i potrafi szybko uchwycić specyfikę danej firmy. Firma ta powinna także oferować kompleksowe wsparcie, które powinno opierać się na konsultacjach podczas wdrażania usprawnień w danym przedsiębiorstwie.

Radca

Radca Prawny z pasji, z wykształcenia dziennikarz / copywriter. W swoich tekstach staram się odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące porad prawnych. Nie można jednak brać ich jako pewnik. Nie ponoszę odpowiedzialności, za konsekwencje płynące ze stosowania moich porad prawnych.

© 2018 Aplikacje Biznesowe. Wszystkie prawa zastrzeżone.