Upadłość konsumencka – jakie są jej skutki?

Upadłość konsumencka – jakie są jej skutki?

Niewypłacalność – taki status szkodzi dzisiaj nie tylko firmom, ale i osobom fizycznym. Natomiast upadłość konsumencka jest możliwa dla tej drugiej grupy, czyli dla osób prywatnych, które chciałyby w prosty sposób pozbyć się „mola na głowie” w postaci zadłużenia, na jakie ich nie stać. Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dobry pomysł?

Upadłość konsumencka i spłata zadłużenia

Składając wniosek o ogłoszenie upadłości, liczy się zwykle na to, że cała procedura spłaty zadłużenia, bądź jego umorzenia będzie szybka i prosta. W rzeczywistości sprawa ta wygląda nieco inaczej, ponieważ złożenie samego wniosku o ogłoszenie upadłości niczego jeszcze nie gwarantuje.

To sąd decyduje o tym, czy akceptuje takie zgłoszenie, czy też oddala Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Od jego decyzji można się jeszcze odwoływać.

Czy upadłość konsumencka jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Wnioskując o upadłość konsumencką, trzeba mieć świadomość, że sprawy nie muszą się wcale potoczyć po myśli wnioskującego. Powinien pamiętać o tym, że odpowiada całym swoim majątkiem przed wierzycielami.

Zatem jeśli nie stać go na spłatę zadłużenia, wierzyciele zabiorą mu wszystko co ma, a długu i tak nie uda się spłacić. Może jedynie zostać umorzony, a wtedy jego niespłacone zobowiązania przejmuje Skarb Państwa.

Upadłość konsumencka wcale nie taka pewna

Co jeśli sąd ma niezbite dowody, które świadczą o tym, że obywatel na przykład celowo zaciągnął kredyt i nie miał w planie go spłacić? Wtedy żadne odwoływanie się nie pomoże i wniosek w dalszym ciągu będzie oddalany.

W przypadku zaś, kiedy nastąpi akceptacja wniosku o ogłoszenie upadłości, kwotę, której nie może spłacić obywatel, pokrywa Skarb Państwa. Jeśli sąd ma takich spraw sporo do rozpatrzenia, nie można dziwić się, że najczęściej wniosek się oddala, gdy znajdują się ku temu wystarczające przesłanki.

Wszyscy bowiem ostatecznie ucierpią na tym, gdy obywatel nie może uregulować swoich świadczeń. Pieniądze, które mogłyby być przeznaczone na coś innego ze Skarbu Państwa, trzeba przeznaczyć na uregulowanie zadłużenia.

Radca

Radca Prawny z pasji, z wykształcenia dziennikarz / copywriter. W swoich tekstach staram się odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące porad prawnych. Nie można jednak brać ich jako pewnik. Nie ponoszę odpowiedzialności, za konsekwencje płynące ze stosowania moich porad prawnych.

© 2018 Aplikacje Biznesowe. Wszystkie prawa zastrzeżone.