Jak napisać cv po którym zaproszą nas na rozmowę

Jak napisać cv po którym zaproszą nas na rozmowę

jak napisać cv (5)

Niemal każda rekrutacja zaczyna się od weryfikacji CV i to właśnie na podstawie takiej wizytówki rekruter dokonuje wstępnej oceny kandydata i decyduje o tym czy zaprosić go na rozmowę. A proces rekrutacji wymaga często analiz dziesiątek takich dokumentów, dlatego podczas konstruowania CV warto przestrzegać pewnych zasad. Podpowiadamy jak napisać CV.

Dobre CV czyli jakie?

Prawidłowo napisane CV zwiększa skuteczność w procesie poszukiwania nowej pracy. Często osoby dobrze wykwalifikowane i doświadczone nie są zapraszane na rozmowy rekrutacyjne, bo ich CV zawiera poważne błędy. A dobre CV to przecież takie, dzięki któremu mamy możliwość przedstawić się potencjalnemu pracodawcy osobiście. Z całą pewnością oznacza to, że musi być napisane bezbłędnie i zgodnie ze sztuką. Bardzo ważne jest też by było czytelnie sformatowane, aby rekruter, który poświęca mu tylko chwilę zwrócił uwagę na nasze mocne strony.

Zasady, których warto przestrzegać

Przyjęło się, że CV składa się z kilku kluczowych sekcji, pierwszą są oczywiście dane osobowe, warto przy tym wiedzieć, że nie podaje się w nich daty urodzenia czy stanu cywilnego. Następnie pojawiają się doświadczenie zawodowe i wykształcenie uszeregowane w porządku anty-chronologicznym, oraz umiejętności, uporządkowane tak, by pierwsze pojawiały się te, które mogą być kluczowe dla potencjalnego pracodawcy. Dobrym rozwiązaniem jest też wpisanie w zwięzły sposób swojego celu zawodowego. Taką dodatkową sekcję najlepiej umieścić zaraz po danych osobowych.

Warto pamiętać, że dobre CV nie może być uniwersalne, tylko powinno być każdorazowo dostosowane do wymagań zarówno stanowiska, jak i firm, do której aplikujemy. Kluczowe sekcje w CV to ta dotycząca doświadczenia oraz ta z umiejętnościami. Podając swoje wcześniejsze miejsca pracy nie należy ograniczać się do nazwy pracodawcy i stanowiska. Warto dodać kluczowe obowiązki, sukcesy czy najważniejsze z przeprowadzonych projektów. Stereotyp, że CV powinno mieścić się na jednej stronie mija się z prawdą, może być dłuższe o ile zawiera istotne informacje.

W wielu poradnikach na temat tego, jak napisać cv sugeruje się, by stworzyć życiorys, który będzie się wyróżniał, będzie miał kreatywną formę. Nie jest to jednak do końca słuszna rada. Bo choć CV o niestandardowej formie może sprawdzić się w branżach kreatywnych, takich jak grafika czy reklama, to w pozostałych sytuacjach może nie wywrzeć dobrego wrażenia. CV, które trafi do potencjalnego pracodawcy powinno świadczyć o naszym profesjonalizmie. Dlatego najlepiej, jeśli się wyróżnia czytelną formą i spójnym przekazem do pracodawcy.

Radca

Radca Prawny z pasji, z wykształcenia dziennikarz / copywriter. W swoich tekstach staram się odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące porad prawnych. Nie można jednak brać ich jako pewnik. Nie ponoszę odpowiedzialności, za konsekwencje płynące ze stosowania moich porad prawnych.

© 2018 Aplikacje Biznesowe. Wszystkie prawa zastrzeżone.