Co to jest technologia OLED?

Co to jest technologia OLED?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stawia na wyświetlacz OLED. Tego typu technologia jest stosowana w monitorach, telewizorach, a także telefonach komórkowych.

Technologia OLED

Warto wspomnieć o fakcie, że wyświetlacz OLED złożony jest z kilkudziesięciu ekstremalnie cienkich warstw materiałów organicznych – świecą one pod wpływem prądu elektrycznego. Będzie to oznaczało w skrócie, iż panel sam wytwarza światło, z tego powodu taki rodzaj wyświetlacza nazywany jest “emisyjnym”.

Wszelkie OLED-y są w tej samej kategorii co np. wyświetlacze plazmowe, które także są panelami emisyjnymi mimo tego, że działają na nieco innej zasadzie. Kupując urządzenie, które działa w oparciu o technologie OLED, najlepiej je kupić od sprawdzonego oraz renomowanego producenta.

Jak działa wyświetlacz OLED?

Aby skutecznie wyjaśnić, czym jest OLED warto będzie odwołać się do wyobraźni. Najlepiej wyobrazić sobie, że nasz telewizor o wysokiej rozdzielczości – minimum 4k UHD – ma spory ekran, a przy tym tylko ćwierć cala grubości. Dodatkowo wyobraźmy sobie, iż nagle dostajemy interesująco małe rachunki za prąd – nasz telewizor nie jest dalej nienasyconym pożeraczem energii. Następnie warto sobie wyobrazić jakość obrazu, o jakiej nawet nie marzyliśmy.

Krócej mówiąc – wyświetlacze LCD LED wykorzystują przede wszystkim podświetlenie do podświetlania swoich pikseli, w czasie gdy piksele OLED w rzeczywistości wytwarzają własne światło. Warto dodać, że dioda OLED świeci zresztą światłem, którego kolor zależeć będzie głównie od rodzaju cząsteczki organicznej w warstwie emisyjnej.

Co to jest technologia OLED?

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że diody OLED złożone są z cienkich warstw cząsteczkowych organicznych wytwarzających światło przy użyciu elektryczności. Czyli emitują światło w bliźniaczy sposób jak dioda LED – mowa tutaj o procesie zwanym elektrofosforescencją.

Warto wspomnieć, że specyfika technologii OLED w smart TV sprawi, iż diody OLED będą zapewniać jaśniejsze, a także ostrzejsze wyświetlanie obrazu na wszelkich urządzeniach elektronicznych. Ponadto taka technologia pozwoli zużywać mniej energii elektrycznej niż standardowe wyświetlacze ciekłokrystaliczne LED, czyli po prostu popularne LCD.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Radca

Radca Prawny z pasji, z wykształcenia dziennikarz / copywriter. W swoich tekstach staram się odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące porad prawnych. Nie można jednak brać ich jako pewnik. Nie ponoszę odpowiedzialności, za konsekwencje płynące ze stosowania moich porad prawnych.

© 2018 Aplikacje Biznesowe. Wszystkie prawa zastrzeżone.