Jak zrobić inwentaryzację z systemem WMS?

Jak zrobić inwentaryzację z systemem WMS?

Niektóre narzędzia informatyczne są “skrojone” tylko pod działalność magazynową. System WMS jest jednym z nich, choć – jak sama nazwa wskazuje – jest to bardziej środowisko aplikacyjne, niż konkretna, pojedyncza aplikacja. Jak z jego udziałem wymaga standardowa inwentaryzacja?

Co można zrobić z WMS-em?

W systemie WMS można zrobić praktycznie wszystko, co wiąże się z kompleksową polityką magazynową. Przyjęcie towaru, analiza stanów liczbowych każdego z nich, wydawanie towarów itd., to tylko przykłady niektórych zadań, które dzięki temu systemowi można realizować. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by za pomocą WMS-a wykonać również inwentaryzację.

Wracając do organizacji pracy z systemem, wymaga ona pewnej magazynowej architektury. Najlepiej, jeśli wewnętrzna kubatura hali jest podzielona na segmenty, które ułatwiają odnalezienie wybranego towaru. Jest to o tyle łatwiejsze, gdyż każde z pojemników posiada kolejny numer, z uwzględnieniem dokładnej lokalizacji przedmiotu.

Jak zrobić inwentaryzację – kilka prostych porad

Inwentaryzacja za pomocą systemu WMS jest dosyć prosta, choć – jak każdy podobny proces – wymaga ona każdorazowego, ręcznego przeliczenia towarów. Zawartość każdej skrzyni jest dokładnie przeliczana, a następnie (za pomocą ręcznych czytników) wprowadzana do systemu. Oczywiście nie ma konieczności wprowadzania do czytnika lokalizacji wybranej skrzyni. Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: mowa tu o czytnikach, a więc urządzeniach, które skanują kody kreskowe dostępne przy każdej ze skrzyń. Wystarczy zatem zlokalizować wybrany kod, zeskanować go, a następnie wpisać aktualną wartość wyrobu. Oczywiście dane te cały czas są automatycznie synchronizowane.

Architektura to podstawa!

System wms nie może działać, jeśli urządzenia pracujące “w terenie” nie są w zasięgu głównej sieci. Dlatego dostęp do systemu można powiązać np. z siecią WiFi lub z inną, wewnętrzną siecią obowiązującą w firmie. Co ważne – WMS nie ma zbyt dużych wymagań sprzętowych, Jest to po prostu narzędzie funkcjonalne.

Podsumowując, inwentaryzacja z WMS-em jest prosta, choć jak każda wymaga dokładnego, ręcznego przeliczenia wszystkich stanów. Warto zaznaczyć, że na koniec inwentaryzacji, dane te zostaną porównane z pierwotnymi informacjami przekazanymi przez system (stany księgowe). W ten sposób można łatwo sprawdzić, jak stany księgowe odnoszą się do stanów rzeczywistych wybranych towarów.

Radca

Radca Prawny z pasji, z wykształcenia dziennikarz / copywriter. W swoich tekstach staram się odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące porad prawnych. Nie można jednak brać ich jako pewnik. Nie ponoszę odpowiedzialności, za konsekwencje płynące ze stosowania moich porad prawnych.

© 2018 Aplikacje Biznesowe. Wszystkie prawa zastrzeżone.