Nowe funkcje w wyświetlaczach LCD

Nowe funkcje w wyświetlaczach LCD

Niektóre telewizory LCD zostały wyposażone w szereg ciekawych funkcji, dzięki którym oglądanie plików wideo stało się prawdziwą przyjemnością. Każda z tych funkcjonalności to doskonały przykład na to, że wyświetlacze LCD graficzne stale ewoluują.

Tryb filmowy

Chyba każdy miłośnik domowych multimediów zastanawiał się, jak to jest możliwe, by obraz kinowy wyglądał zupełnie inaczej niż ten, który jest nagrywany na kamerze lub telefonie. W praktyce jest to zasługą wielu różnych filtrów, które w mniej lub bardziej widoczny sposób zmieniają ogólny charakter przedstawionego w ten sposób obrazu.

W trybie filmowym efekt ten jest zastosowany już na płaszczyźnie domowego telewizora. Dzięki temu każdy piksel jest przetworzony w zupełnie nowatorski i niepowtarzalny sposób. Nie trzeba chyba podkreślać, że w połączeniu z naprawdę głębokim i niepowtarzalnym tłem muzycznym obraz ten pozwoli poczuć się jak w kinie.

Podświetlenie LED

Niektóre, jeszcze bardziej funkcjonalne wyświetlacze LCD graficzne posiadają z tyłu zestaw specjalnych diod, które rozświetlają obraz wokół ekranu. Mogą one – w zależności od przedstawianej sceny – dopasowywać kolor do tego, co jest aktualnie wyświetlane na ekranie monitora lub telewizora.

Taka tylko na pozór banalna funkcja sprawia, że przedstawiony na ekranie obraz jest jeszcze głębszy i wyraźniejszy. Mało tego – dzięki efektowi tła prezentuje się on jeszcze lepiej. Jest też optycznie powiększony, gdyż – dzięki wąskiej ramce – granica pomiędzy tym co na ekranie, a tym co wokół niego staje się cienka i płynna.

Uczenie maszynowe

Niektóre telewizory LCD są wyposażone w specjalne technologie SMART, które pozwalają im dopasowywać się do preferencji użytkownika. Zasada jest tu bardzo prosta: telewizor zapamiętuje ustawienia związane np. z odtwarzaniem muzyki i ponownie z nich korzysta, gdy zachodzi taka konieczność. To samo zresztą dotyczy filmów, programów dokumentalnych itd.

Podsumowując, funkcjonalny, graficzny wyświetlacz LCD ma dziś szereg funkcji, o których jeszcze kilka lat temu nikomu się nie śniło. I właśnie dlatego już za kilka lub kilkanaście lat ich rozwój będzie jeszcze szybszy. Kwestią otwartą pozostaje pytanie, czy człowiek będzie mógł dostosować się do tych zmian.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Radca

Radca Prawny z pasji, z wykształcenia dziennikarz / copywriter. W swoich tekstach staram się odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące porad prawnych. Nie można jednak brać ich jako pewnik. Nie ponoszę odpowiedzialności, za konsekwencje płynące ze stosowania moich porad prawnych.

© 2018 Aplikacje Biznesowe. Wszystkie prawa zastrzeżone.