Czym jest upadłość konsumencka?

Czym jest upadłość konsumencka?

Słowo “upadłość” brzmi źle. Takie słowo w języku potocznym opisuje ludzi, którzy upadli na samo dno, na przykład poprzez alkoholizm, hazard, długi, pobyt w więzieniu. Tymczasem upadłość konsumencka oznacza coś innego.

Jakie zachowania mogą prowadzić do konieczności ogłoszenia upadłości?

Należy zachować czujność, kiedy ktoś bliski podejmuje nieracjonalne działania w zakresie zarządzania swoim majątkiem. Spędzanie czasu w kasynach, wydawanie dużej ilości pieniędzy na różnego rodzaju losy, zdrapki, to zwykle pierwsze symptomy kryzysu.

Branie tak zwanych chwilówek, podczas gdy do tej pory komuś wystarczało pieniędzy na życie, to już poważny sygnał, że dzieje się coś niepokojącego.

Zadbać o swoją własność

Konieczne jest zadbanie o swoją własność, o swoje pieniądze, szczególnie w małżeństwie. Często współmałżonek, jeśli nie ma podpisanej intercyzy, musi spłacać długi drugiej strony.

Tak być nie powinno. Wystarczy jedna wizyta u notariusza. Najlepiej zrobić to polubownie, w zgodzie, kiedy w związku wszystko jest w porządku. Później być może trzeba będzie zaangażować do tego sąd.

Kiedy upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem?

Upadłość konsumencka a brak majątku to niezwykle trudny temat. Generalnie założenie ogłoszenia upadłości jest takie, aby właśnie z majątku dłużnika oddać pieniądze wierzycielom. Gdy tego majątku nie ma, sprawa się komplikuje. Czy jednak sprawa jest z góry przegrana? Nie.

Upadłość konsumencka a brak majątku to sytuacja, jaką należy omówić z dobrym prawnikiem. Szukanie porady u ekspertów powinno rozpocząć się na długo przed rozważaniem ogłoszenia upadłości. Niestety, w Polsce ludzie nie mają zwyczaju kontaktowania się z prawnikiem, gdy pojawiają się pierwsze kłopoty. Ludzie przychodzą do prawnika, kiedy sytuacja jest już naprawdę bardzo poważna i nie ma szans na polubowne rozwiązanie problemu z długami. Dlatego też warto skorzystać z doświadczeń Zachodu i przekonać się, że spotkanie z prawnikiem może być naprawdę dobrym doświadczeniem, w czasie którego omówione zostaną dostępne sposoby rozwiązania problemu.

Radca

Radca Prawny z pasji, z wykształcenia dziennikarz / copywriter. W swoich tekstach staram się odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące porad prawnych. Nie można jednak brać ich jako pewnik. Nie ponoszę odpowiedzialności, za konsekwencje płynące ze stosowania moich porad prawnych.

© 2018 Aplikacje Biznesowe. Wszystkie prawa zastrzeżone.